Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
banner
banner
banner
banner

Apel za usluge

Rad Banke hrane Podgorica takođe možete podržati doniranjem: OPREME   kompjutera, štampača, kopir mašine, faks mašine, prevoznog sredstva - kombi, viljuškari, palete, kartoni, kutije... ili USLUGA   ustupanjem poslovnog i skladišnog prostora, uslugama transporta, promocije akcija, štampanja materijala, saveta i konsultacija itd.
Read more: %s

Lista namirnica

• Hljeb, pecivo, brašno i ostali proizvodi od žitarica • Ulje, šećer, so, sirće, začini • Supa u kesici • Krompir-pire (instant) • Konzervirana hrana • Pirinač, tjestenina, pahuljice • Suhomesnati proizvodi • Sardine, paštete, mesni narezak • Pasulj (suvi) • Konzervirano povrće • Cvekla,…
Read more: %s

Apel za sponzorstvo

Banci hrane Podgorica su neophodna finansijska sredstva za funkcionisanje tj. za pokrivanje troškova poslovanja: plaćanje operativnih troškova (telefona, struje itd.), zakupa poslovnog i skladišnog prostora, zarade zaposlenih, nabavku transportnog vozila itd. Ovim putem apelujemo na pojedince, institucije i kompanije da podrže ovaj humanitarni projekat od…
Read more: %s

Apel za donacije

Banka hrane – Podgorica prikuplja namirnice od:- preduzeća iz prehrambenog sektora- neprehrambrenog sektora: kompanija, agencija, preduzeća, poslovnih banaka itd. koje  namirnice kupuju u maloprodajnim objektima i doniraju ih Banci hrane Podgorica- potrošača koji ih doniraju tokom akcija organizovanih u megamarketima- trgovinskih lanaca čiji prehrambreni proizvodi…
Read more: %s
YOU ARE HERE Home Akcije Osmočlana porodica Radenka i Nataše Nenezić iz Kličeva na rubu egzistencije

PDFPrintE-mail

nenezicOsmočlana porodica Radenka i Nataše Nenezić iz Kličeva na rubu egzistencije
Novi dan, nova strepnja
Osmočlana porodica Radenka i Nataše Nenezić iz prigradskog naselja Kličevo, nadomak Nikšića, duže od deceniju i po živi u gotovo neuslovnom nužnom smještaju koji je Radenko dobio kao radnik nekadašnjeg Poljoprivredno - trgovinskog kombinata. U tim prostorijama nekada su bile kancelarije preduzeća, ali su one prilično oronule, drveno stepenište kojim dolaze do malenog stana je istrulilo, pa se plaše da će propasti kroz trulo drvo i povrijediti se. Situacija je jako teška naročito poslednjih desetak godina, od kako je to preduzeće otišlo pod stečaj i dijelom rasformirano, tako da sada preživljavaju samo od socijalnog primanja, od 120 eura, kao i dječjih dodataka, 30 eura.

{fshare}

- Sa primanjem od 150 eura, teško da bi mogla preživjeti i duplo manja porodica. U godinu dana više nemamo nego imamo brašna, kojeg mjesečno potrošimo i do 100 kilograma. Kada imamo priganica da ispržimo tada nijesmo gladni. Djeci je neophodno obezbijediti uz to i knjige, sveske, školski pribor, što je veoma teško. No, oni iako još uvijek maloljetni imaju razumije vanja tako da i ne traže više nego što im možemo pružiti - priča Nataša.
Ona naglašava da nikada dosad nijesu imali pomoć ni od koga, izuzimajući ljude dobre volje koji bi sasvim slučajno saznali za njihov težak život.
- Nijesmo ni tražili da nam neko da, jer suprug bi radio da zaradi, kada bi imao gdje. Tokom proljeća i ljeta on obavlja najteže fizičke poslove kako bi djeci obezbijedio koru hljeba, ali je kriza učinila, da više posla nema ni kod privatnika. I gdje radi ne može naplatiti svoj trud, tako da postaje maltene uzalud. Snalazimo se kako znamo i umijemo, vrlo često me sestra pomaže, tako što mi za djecu obezbijedi garderobu, pa mi je i to od koristi. Nerijetko se događa da kod kume zatražim nekolika kilograma brašna kako bih zamijesila hljeb - kaže Nataša.
Nekoliko godina unazad knjige dobijali od Centra za socijalni rad, od prošlog septembra su morali i to sami, što je bio dodatni udar na ionako osiromašeni budžet.
- Teško je bilo obezbijediti knjige za petoro djece. Nikola (17), Martin (15), Filip (10), Anastasija (7) i Slaven (6, 5) ipak dobro uče i dobri su đaci. Snalazimo se, kopiramo, , druge nabavimo od njihovih starijih kolega i tako nekako krpimo kraj sa krajem - priča Nataša.
Ona naglašava da u 27 kvadrata smambenog prostora, provode dane, uče, jedu i spavaju.
- Svaki novi dan donosi novu strepnju kako preživjeti. Ipak, to smo dobili kao nužni smještaj i dobro je što ne izdvajamo dodatni novac za stanarinu. Prije dolaska u ovu kuću koja je prilično oronula živjeli smo privatno suprug, dvoje djece i ja. Ni tada nijesmo imali više sredstava za život, nego što ih imamo danas, pa sam ja kod tih domaćina na osnovu nadoknade za stanarinu muzla kravu. I to mi je bilo olakšavajuće, jer tako sam štedjela da imam makar novca za brašno - kaže Nataša.

Banka hrane, banka humanosti
Nataša je zahvalna na pomoći koju su im juče uručili novinari redakcije „Dana”, a koju je poslala Banka hrane u saradnji sa Maxi marketom. Pomoć se sastojala u hrani koje je bilo u dva paketa - brašno, ulje, šećer, pirinač, supe, začini, ali i nešto slatkiša za one najmlađe, kao i sredstvima za higijenu
- Makar ćemo iamti što jesti narednih desetak dana. Glavno je da djeca ne budu gladna. Zahvalna sam tim ljudima, ali i novinarima „Dana”, što su ih upoznali sa našim teškim životom - kaže Nataša.

Video galerija

Audio

Najave desavanja

heart

...

 

 


Banner

President Obama volunteers



Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

Akcija "Podari radost"



Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

User menu